27 Duben

Není cirkus jako cirkus, aneb neuvěřitelné příběhy z radnice

e993215b_cirkusTak jsme zase měli 12. 4. radu města. Na začátek bych váženého čtenáře chtěl upozornit, že si jsem vědom toho, že na radě jsou mnohem vážnější témata, než to, o kterém bude dnešní příběh. Avšak musím také váženému čtenáři zdůraznit, že ono občas na malých věcech je nejlépe vidět, jak fungují ty složitější, a tak tomu není jinak ani u našeho zmíněného bodu číslo šestnáct – pronájem stožárů veřejného osvětlení, dále jen přezdívaného zkratkou „cirkus“.

Ale vše začněme pěkně popořádku, jakožto Pirátská strana jsme asi před měsícem požádali městské služby o pronájem stožárů veřejného osvětlení, napadlo nás, že když tam může být reklama na „akční nabídky“ nejrůznějších prodejen elektra a koberců, tak nápis „volte Piráty“ jistě bude zpestřením před komunálními volbami a přitom ušetříme nějakou tu kačku, když už nemáme na kampaň statisíce a nelegální výlep opravdu dělat nechceme.

Po malém pátrání moje cesta vedla za panem Hrádkem z Městských služeb Písek, který nám řekl, že v termínu, který jsme požadovali, mají volno pouze na patnácti kusech kandelábrů. I tak jsem byl rád, že aspoň těch pár míst budeme mít. Avšak následující věta mě opět trošku zamrazila: „No, víte, ještě to budu muset dát odsouhlasit do rady města, protože zatím to nikdy nikoho nenapadlo a já nevím, zda to můžu.“ Poděkoval jsem a s troškou předtuchy, co bude, jsem tedy čekal až do průběhu rady.

Na radě bylo jako vždy veselo, pan Hořánek měl dobrou náladu a vlastně ostatní také. Jakožto jeden z opozičních zastupitelů, který na rady města pravidelně chodím, jsem seděl a poslouchal, cože se to chystá za novoty v našem městě. Konečně došlo na bod, na který jsem čekal. Slova se zhostil opět pan Hořánek a svým vybroušeným humorem hned dal na vědomí, že takhle tedy NE! Nu, názorů padlo hodně, od toho, že by všechny tyhle poutače měly z města zmizet, až po názor, že jestli je tam jedna upoutávka na cirkus, tak tam klidně může být i upoutávka na cirkus z radnice. Jediní, kdo se nám snažili pomoci, byli pan Anděl a paní Trambová. Bohužel cirkus z radnice byl jak jinak než v jednoznačné většině. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že na kandelábrech Piráti mít upoutávku nebudou.

Když jsem šel z  jednání rady, tak jsem tak přemýšlel, pokud nemůže politik normálně zaplatit městské organizaci za služby, nebo si je u ní objednat, a to i za předpokladu že se jedná o s.r.o. společnost, tak si tak říkám, jak to asi ty ostatní strany budou řešit, až budou chtít pronajmout prostor v parku nebo altán ke svým kampaním? Také jim pan Hrádek nebo pan Kašpar z Centra kultury oznámí: „Promiňte pánové, jste politická strana, a ta s městem nemůže obchodovat!“ Nebo, nedej bože, co až jednoho dne umřu, vždyť pohřební služba patří také pod městské služby, to mě pak jako politika odmítnou zakopat, nebo mě uloží za hřbitovní zdí?

Popravdě, dnešní rada byla cirkus, škoda snad, že normální občan to občas nemůže vidět – jednání není veřejné. Jo, a kdyby náhodou přeci jen jste nám chtěli pomoct a třeba si do okna dát před volbami plakátek, že volíte Piráty, ozvěte se, budu Vám moc vděčný.

Se srdečným pozdravem cirkusový artista Brož z Pirátské strany.

Odkaz na žádost: http://www.mupisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=21296

http://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=21468 (bod 16)