22 Listopad

Martin Brož: Povolební tango

Vážení čtenáři, asi se ptáte, proč vlastně dávám v plén zápisky, které jsem si dělal za posledních několik týdnů. Když se ptám sám sebe, asi ani já neznám odpověď. Jen prostě tak nějak cítím niternou potřebu ukázat, jak celá politická scéna funguje a rovněž to vše, co je obyčejnému občanovi skryto. Pokud mě to tedy dovolíte, začal bych troškou faktů na časové ose.

 • 6. 10. 2018 – Volby byly ukončeny a vítězem se stalo uskupení Pro Písek, jakožto Piráty (druhé místo) nás nikdo neoslovil a začala se tvořit koalice bez nás. Jediné, co se dělo, bylo pár telefonátů s blahopřáním.
 • 8. 10. 2018 – Jakožto Piráti, jsme se snažili udělat první krok a sezvali jsme všechny strany ke kulatému stolu, kde jsme s nimi chtěli probrat programové průniky, na kterých se shodneme a následně sestavit radu města v širokém zastoupení stran (3 – 2 – 2 – 1 – 1), dle výsledků ve volbách. Bohužel celé se to tak nějak zvrtlo jen v to, že tento model nikde není k vidění a že to tedy nebude fungovat. Tudíž jsme přistoupili na variantu B, což bylo samostatné vyjednávání se všemi stranami podle modelu koalice / opozice.
 • 9. 10. 2018 – První schůzka, kromě telefonátů s KDU-ČSL a ČSSD, byla s ODS, kde jsme nejdříve začali hledat programové průniky, nebavili jsme se o rozložení rady, ale hlavně o tom, co chtějí prosadit.
 • 10. 10. 2018 – Byli jsme pozváni na radnici, kde s námi jednalo Pro Písek, paní Vanžurová nám nabídla jedno křeslo v radě (toto křeslo bylo, ale z námi dostupných informací, uvolněno panem Hladíkem z KDU-ČSL, bohužel prezentováno to bylo tak, že to je velký ústupek od Pro Písek). Řekli jsme, že jakožto strana jednáme dle povolební strategie, kterou jsme měli napsanou už před volbami a že trváme na místostarostovi za finance či investice (což jsou silové resorty, ve kterých se de facto rozhoduje o všem důležitém na radnici). Pro Písek si chtěl nárokovat oba dva resorty a tudíž jsme slevili, že místo investic chceme tedy aspoň finance. Pro Písek bohužel nevyhověl této nabídce a tak jsme poděkovali a šli jednat dál.
 • 12. 10. 2018 – Sešli jsme se s ČSSD, kde nám bylo potvrzeno, že o nás v koalici, která již byla Pro Písek – ČSSD – ODS a KDU-ČSL, stojí a že jsou tam proti nám tlaky, že pokud přesvědčíme ODS, takže Pro Písek bude přehlasován. Z naší strany byla i uvedena nabídka pro KDU-ČSL a ČSSD na vytvoření trojbloku, k této nabídce se však nikdo dál už nevyjádřil. Ve večerních hodinách jsme se sešli s ODS, kde jsme dále debatovali nad tím, proč máme být v koalici, závěrem bylo, že i oni stojí o to, abychom v koalici byli.
 • 13. 10. 2018 – Dozvídáme se, že do koalice jsme se nedostali, že proti nám byli jak zastupitelé ODS, tak i Pro Písek.
 • 17. 10. 2018 – Následně odcházíme do opozice a jednáme s ANO aspoň o programových průnicích, co bychom chtěli jakožto opoziční zastupitelé následně 4 roky zkusit prohlasovat. Nalézáme průniky tak v 80 % našeho a jejich programu.
 • 19. 10. 2018 – Scházíme se s Petrou Trampovou, aby nám vysvětlila všechny naše otázky ohledně bazénu, proč stavět pod lesnickou školou, proč nejde opravit starý bazén, proč to stojí tolik a tolik, Petra Trambová bravurně odpovídala na všechny naše otázky, a tak i za cenu toho, že se střelíme do obou kolen, nabízíme, že bychom udělali ústupek a hlasovali pro bazén pod lesnickou školou, máme však podmínku, že to, co řekla nám, nahrajeme jako video a vysvětlí to také občanům. Souhlasí.
 • 26. 10. 2018 – ODS se trhá od koalice s tím, že se jim za zády vedení snaží obejít jejich zastupitele a přetáhnout na jejich stranu, také jim vadí to, že do dnešní doby se s nimi nikdo nebavil o programu. Nabízíme jim spolupráci a možnost vytvořit trojblok Piráti + ANO + ODS, tato varianta je pro ně schůdná a tudíž vytváříme trojblok.
 • 28. 10. 2018 – Scházíme se s KSČM, kde se snažíme zjistit, jak to mají vlastně oni, co chtějí prosadit z jejich programu, o jaké pozice stojí, ptáme se, jaký mají postoj k tomu, když se pokusíme sestavit vlastní menšinovou radu města. Říkají, že si to musí nechat projít hlavou a že bychom si mohli dát schůzku v pondělí. Ta se neuskutečnila, protože obá dva prý jsou někde pryč, i když to bylo domluvené, do telefonu ještě zazní, že to s největší pravděpodobností pošlou k ledu na obou stranách, aby byl čas na další jednání.
 • 29. 10. 2018 – Naposledy se scházíme s Pro Písek, kde jim navrhujeme, aby se přidali k našemu trojbloku, že jim nabízíme místo starostky + uvolněné radní + radní. Následně, že pak by měli Piráti v radě dvě místa, jednoho místostarostu za finance a jednoho radního. ANO by mělo druhého místostarostu a jednoho radního a ODS jen dva radní. Toto odmítá a vznáší požadavek na čtyři radní. To odmítáme.
 • 30. 10. 2018 – Pro Písek svolává další schůzku, kde nám nabízí zcela novou variantu a to, aby se sestavila koalice Pro Písek + ANO + Piráti. Odmítáme s tím, že naše koaliční partnery nehodíme přes palubu, ale že naše nabídka stále platí.
 • 31. 10. 2018 – Dáváme ještě ústupek, že ODS stačí jeden radní a že jsme tedy ochotni vyhovět Pro Písku v tom, že budou mít čtyři radní. Bohužel opět odmítají, že již vydali tiskovou zprávu a s KDU-ČSL a ČSSD vytvořili také trojblok. Následně jednáme s Markem Andělem o vstupu do čtyřkoalice, bavíme se o programových shodách a jednáme o tom, že bychom mu uvolnili jedno místo v radě. Souhlasí.
 • 1. 11. 2018 – Je zastupitelstvo, stoly připravené zasedací pořádek nalajnován, pozornému divákovi neunikne jistá předzvěst toho, jak to vlastně dopadne. KSČM podpořila vznik rady města, kde jsou zastoupené jen subjekty Pro Písek + ČSSD + KDU-ČSL a nám, jakožto trojbloku, neprojde jediný návrh. Podařilo se nám však s podporou pana Tylla prohlasovat veřejné – transparentní – hlasování.
 • 6. 11. 2018 –V tento den vedení TOP09 dává tiskové prohlášení, že neuznává ani tichou spolupráci s KSČM.
 • 11.11.2018 – Oslovujeme znova uskupení Pro Písek, zda by si s námi, Piráty, nechtěli sednout a nějak dořešit vzniklou situaci ohledně rady města. Souhlasí a následně posílá, že schůzky se za ně zúčastní jak Pro Písek, tak i ostatní subjekty. Přijímáme tedy pozvání na rozpravu o rozpočtu, ale odmítáme setkání se všemi (tato informace se prý Pro Písku nedostala).
 • 12. 11. 2018 – Jsme na jednání o rozpočtu, po jeho ukončení jdeme domů. Všichni se diví, proč s nimi nechceme jednat dále o koalici.
 • 13. 11. 2018 – Paní starostka mě ráno oslovila, zda bych se s ní mohl sejít a jednat znova o variantě kulatého stolu a programových průnicích. Souhlasím, po schůzce si pani starostka nechává čas na rozmyšlenou do pátku s tím, že by byla ráda, aby tato schůzka nebyla ventilována přes média.
 • 16. 11. 2018 – Pro Písek vydává tiskové prohlášení, že opět z jejich strany nebyla shoda a že kulatý stůl nechtějí.

A teď zpět. Jak jistě vidíte, není to o tom, že bychom se jako Piráti nesnažili jednat v zájmu občanů, ale bohužel celý problém je v tom, že tři subjekty nejsou ochotny se oprostit od animozit, které mají vůči jiným řádně zvoleným subjektům nebo za tím může být i něco více?

Článek vyšel v tištěné verzi Píseckých Postřehů dne 21.11.2018
Autor: Martin Brož, lídr kandidátní listiny Pirátů Písecko v komunálních volbách 2018