28 Červen

MARTIN BROŽ: Čeho se bojím, když nespím!

Předseda Pirátů Písecka Martin Brož napsal na svůj Facebook stručnou a věcnou glosu, v níž vyjadřuje své obavy o naše nabyté svobody a další budoucnost liberální demokracie u nás.

Kdybych měl víc času, asi bych napsal knihu: „Čeho se bojím, když nespím!“začínala by asi takto:

V poslední době se opravdu bojím výsledku voleb, ale ani ne toho, že vyhraje ta či ona strana. Myslím si, že každá má jistý potenciál a při troše nadsázky může dovést tu naši krásnou zemi k nějakým krokům, které nebudou jen o jejím rozkrádání či namaštění si vlastních kapes. Stále věřím, že vše je o lidech, že v každém je kousek dobra a něčeho, co se dá využít ku prospěchu lidstva. Stále věřím v to, že i z negativní energie lze čerpat sílu pro tu pozitivní. Z čeho mám opravdu velký strach je to, že většina národa, tedy spíš 30 % z něj, je pevně rozhodnuto, že své svobody se vzdá ve prospěch jednoho člověka. Dostává mě to k otázce, zda jsme jakožto lidé neselhali, zda opravdu nepotřebujeme mít nad sebou někoho s bičem, kdo nám bude striktně říkat, co můžeme a co ne, kdo prostě nás bude vodit za ručičku a servírovat nám své polopravdy a my jim budeme slepě věřit, aniž bychom si ověřovali, zda to, co nám náš kazatel hlásí, je stále pravda a nebo jen chyméra. Bojím se toho, že dopadneme jako kdysi proslulý Řím, kde právě lidé už byli natolik unaveni používat svůj selský rozum, že demokraticky rozhodli o jeho úpadku. Obávám se toho, že opakujeme chyby, které se již tolikrát staly předtím.

Chtěl bych věřit, že se stále nachází v naší zemi lidé, kteří umí používat vlastní mozek a nenechají si nasadit růžové brýle, přes které uvidí vše jako zlatá pozlátka. Rád bych Vás všechny poprosil o jediné, až přijde čas, kdy budete moci změnit to, jestli budeme žít dál svobodně, jděte a rozhodněte. Je jedno jak, klidně i tím, že vhodíte prázdnou obálku do hlasovací urny nebo dáte hlas nějaké malé straně. Ale jděte a rozhodujte, nenechte ať za Vás rozhodují ti, co nechtějí dále rozhodovat o své svobodě.

Martin Brož