22 Listopad

Josef Soumar: Kdybych byl zvolen hlasy komunistů, rezignoval bych

PÍSEK – Na písecké politické scéně se stále něco děje. Klid do ní nevnesla ani ustavující schůze zastupitelstva, po které TOP 09, která je součástí uskupení Pro Písek, odmítla podepsat koaliční smlouvu, dokud nebude vyjednaná většinová koalice bez nutnosti podpory KSČM, jak to bylo k vidění při volebním zasedání. Následně vyslal trojblok Piráti, ANO a ODS další nabídku k utvoření nové koalice s formací Pro Písek. Důvody a další pohledy na aktuální dění vysvětlil v rozhovoru Josef Soumar (Piráti), který byl navržen jako kandidát na starostu, ale s Evou Vanžurovu (Pro Písek/Jihočeši 2012) o jediný hlas prohrál.

Zastupitel za Piráty Josef Soumar. , Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď
Zastupitel za Piráty Josef Soumar.
Autor: Petr Eliáš – Jižní Čechy Teď

Jaký máte názor na současnou povolební situaci v Písku?
Z mého pohledu teď proti sobě v zákopech stojí dva tábory. Na jedné straně je současná koalice Pro Písek, KDU-ČSL a ČSSD, na druhé straně je naše koalice, a mezi tím v území nikoho běhají dva komunisté. Je mi to líto a mrzí mě, když slyším, že za tento stav můžou Piráti. Podle mě v tom nesou stejnou vinu oba bloky. My jsme nabízeli spoustu ústupků, ten poslední, abychom nechali být post místostarosty pro finance a ještě k tomu opustili ODS a ANO, pro nás byl nepřekonatelný. Druhá strana ze začátku nechtěla slyšet o tom, že by měla přepustit gesce financí nebo investic a rozvoje. Až když ODS svou členskou základnou neschválila koaliční smlouvu, pak nám paní starostka nabízela modré z nebe. Na finance ale nedošlo. Měli jsme ve volebním programu, že pohlídáme toky peněz a na toto téma jsme upozorňovali, proto jsme jej z logiky věci nárokovali. A že by uskupení Pro Písek opustilo KDU-ČSL a ČSSD, o tom paní starostka také nechtěla slyšet. Oba tábory si po té cestě rozdaly spoustu ran do zad a vůbec nevím, jestli jsou spolu schopné teď jednat. Je to zákopová válka se dvěma komunisty uprostřed, kteří budou v Písku rozhodovat o spoustě věcí, pokud to takhle zůstane dál.

Pokud ale stále platí, že s KSČM nikdo nechce otevřeně spolupracovat, tak asi nezbývá nic jiného, než se pokusit jeden z táborů rozbít. Možná by se teď všem hodil váš úplně první návrh na širokou koalici a poměrné zastoupení v radě města…
My jsme se té myšlenky nevzdali. Kdybych mohl vrátit čas, asi bych tomu udělal ještě větší propagaci, aby bylo jasné, co může poměrné zastoupení v radě města přinést. Připouštím, že jsme asi nebyli až tak silní v argumentech. Možná nás zaskočilo, kolik zástupců na tu první povolební schůzku přišlo. Ze všech možných stran jsme totiž slyšeli, že asi nikdo nepřijde a že se na nás všichni vykašlou. Tam možná vznikla jedna z malých chyb. Jinak jsme se drželi povolební strategie, poměrné zastoupení pro nás není uzavřené téma. Velkou výhodou poměrného zastoupení je, že nejlépe reflektuje výsledek voleb a voličů. Na vedení se podílejí poměrnou silou všechny strany. První tři strany mají zastoupeného ve vedení obce starostu a dva místostarosty, prvních šest stran se mělo dle matematického modelu podílet na radě města, která má v Písku devět členů, v počtu dva – dva – dva – jedna – jedna – jedna a následně všechny partaje by hledaly vhodné kandidáty do výborů, komisí i městských firem a podniků – transparentně.

Stále zřejmě platí nabídka pro dva Piráty do rady města. Je to podle vás vážně míněný krok koalice?
Vnímám to jako gesto pro veřejnost. Kdo se o politiku zajímá hlouběji, tak ví, že dva proti sedmi v radě města opravdu nic nezmohou. Radní, který nemá na starost žádnou gesci, je ve výsledku jen účastník jednání.

Vraťme se ještě k podpoře komunistů. Bylo jasné, že dva zastupitelé KSČM budou hlasovat a že pravděpodobně rozhodnou. Co když opravdu žádná dohoda s koalicí nebyla? Co kdyby hlasovali pro vás? Jak byste se zachovali?
Jestli spolu byli domluvení, nebo ne, to je spíš otázka na paní starostku. Já na to mám svůj názor. Například na čtvrteční zastupitelstvo 15. listopadu byl předkládán materiál obsazení orgánů městských podniků novými zastupiteli. Na pirátské Sdílené neděli, kde jsme procházeli materiály na zmíněné zasedání, jsme se dozvěděli, že volná místa, která nejsou jmenovitě navržena, jsou pro opozici. Tato informace nám vůbec nebyla sdělena oficiální cestou. Zajímavostí je, že zástupce komunistů byl navržen do tří funkcí a do opozice se s nimi zřejmě tedy nepočítá. Názor ať si udělají čtenáři. My jsme samozřejmě s KSČM po volbách jednali a máme to zapsané i v přehledu schůzek a kontaktů, protože Česká pirátská strana takto zveřejňuje vše. Jednali jsme o programu, ale nechtěli jsme ovlivnit jejich hlasování. Chtěli jsme si vyjasnit priority a vědět, s kým v tom zastupitelstvu vůbec budeme sedět. Co se týče té ustavující schůze, počítal jsem s tím, že se komunisté zdrží hlasování. Celou dobu jsme na tuto variantu byli připravení. Vůbec jsem si nedokázal představit, že KSČM podpoří do vedení města stranu TOP 09. Čekali jsme, že vznikne patová situace a oba tábory se budou muset setkat. Byl by to signál pro veřejnost, že musí skončit zákulisní vyjednávání politiky 90. let. Kdyby komunisté podpořili nás, rezignoval bych. Pro mě by to bylo neakceptovatelné. Navíc jsou Piráti liberálně demokratická strana a o podpoře KSČM by stejně hlasovala členská základna. Vůbec si neumím představit, že by s tím souhlasila.

Na prvním povolebním setkání stran od Pirátů zaznělo, že nemají kandidáta na starostu a že by ho měla mít vítězná strana. Proč jste byl nakonec navržen na starostu za trojblok vy?
Nejvíc preferenčních hlasů v Písku dostal Pirát Martin Brož. Martin je jakési ztělesnění amerického snu v Písku. Vybudoval si tu velkou stabilní firmu z ničeho, ale dnes ještě není připravena na to, aby ji předal a byl uvolněný starosta nebo místostarosta. Já jsem v situaci, kdy mám firmu připravenou k předání mým kolegům, takže jsme se domluvili, že pokud Piráti dostanou uvolněnou pozici, budu ji zastávat já. Jelikož jsme šli do hlasování bez spolupráce s vítězným uskupením Pro Písek, tak jsme na sebe vzali odpovědnost a místo kandidáta na místostarostu navrhli rovnou starostu. Pak už není takový rozdíl, jestli je člověk starosta, nebo místostarosta, ale záleží na tom, jaké má pod sebou agendy. Bylo nám řečeno, že finance a investice jsou náročné oblasti a nedají se zvládnout najednou. Namítal jsem, že pan místostarosta Knot to zvládal, než odešel na kraj. A do první schůze zastupitelstva přišel návrh, ve kterém má paní starostka vést oblasti financí i investic, školství a navíc i Smart Písek.

Jaká byla motivace k tomu, aby pár dní po ustavující schůzi opět vzešla další nabídka na vytvoření koalice trojbloku s Pro Písek?
Motivací je mít na čtyři roky silnou vládu s osmnácti mandáty. Všechna povolební vyjednávání ale měla svůj vývoj, probíhalo několik schůzek. V mezidobí, kdy probíhala jednání o první koalici Pro Písek, KDU-ČSL, ČSSD a ODS, jsme měli schůzku i s paní Trambovou (Pro Písek/TOP 09) a hodinu jsme jí kladly otázky na tělo k plaveckému bazénu. Paní Trambová nám na všechny odpověděla věcně a s klidem. Některé odpovědi jsme si nechali prověřit od různých architektů, jestli jsou to pádné argumenty. Byli jsme připraveni o bazénu jednat, ale znamenalo by to, že z rozpočtu by se odčerpalo 400 milionů korun. Stavbou bazénu by byl rozpočet v rámci investic vyčerpaný. No a v tu chvíli přišla od paní starostky nabídka, že místostarosta pro investice pro Piráty najednou není problém. Nechám na čtenářích, proč se to stalo. Těsně před volební schůzí jsme zahodili vzájemné antipatie a pro šestičlenné uskupení Pro Písek jsme nabídli čtyři místa v radě města. Chtěli jsme tím poměrově zachovat vítěze voleb, ale ani to nebylo akceptováno. Bylo vidět, že jednat už nikdo nechce. Zajímavé bylo, že přes všeobecnou známost našeho zaměření, nám byla nabídnuta gesce dopravy, která se našich oblastí dotýká pouze okrajově. Já a Tomáš Posekaný se věnujeme ekonomice a financím, Martin Brož a Michal Horák IT technologiím a Zbyněk Konvička médiím a žurnalistice. Samozřejmě jsme odmítli, protože jsem přesvědčený, člověk má být pro řízení města užitečný v oblastech, ve kterých se orientuje, a tudíž může být i prospěšný.

Teď tedy padla další nabídka pro uskupení Pro Písek, aby s trojblokem vstoupilo do koalice. Od toho si něco slibujete, nebo je to je zdvořilostní gesto?
Slibujeme si od toho, že uskupení Pro Písek s námi ještě může jednat. S ANO a ODS jsme našli 90 procent průniku v programu a jsme si jistí, že bychom podobnou shodu našli i s Pro Písek. Průnik v programu naopak nevidíme u KDU-ČSL a ČSSD. Myslíme si, že v současné době může být vedení města hodně nestabilní. Bude se rozhodovat třináct ku dvanácti a rozhodovat budou dva komunisté. Bude to také o přeběhlících, což lidi hrozně odrazuje od politiky. Proto jsme chtěli poměrné zastoupení v radě města, abychom opustili politiku 90. let, která se často dělá. Chceme nastavit transparentní politiku, která bude reflektovat vůli voličů. Dělal jsem si takový graf píseckých voličů. Vyšlo mi, že Piráty volilo šest lidí ze sta, šedesát lidí ze sta zůstalo doma. Uskupení Pro Písek volilo sedm lidí ze sta. Měli bychom alespoň ctít to, jak voliči rozhodli, a také se zamyslet, proč těch šedesát lidí zůstalo doma. Evidentně je tu část veřejnosti, kterou politika vůbec nebaví. Otázka je, proč to tak je. Myslím si, že je to právě kvůli tomu, co teď v Písku vidí. Politika tu má punc zákulisních tahanic. Proto pořád platí naše nabídka k Pro Písek, aby se tři nejsilnější strany podílely na vedení města. Nabídnutí dvou míst v radě města pro dva Piráti bez účasti v užším vedení neznamená vůbec nic.

Může být politika Pirátů někomu trnem v oku? Pro mnohé strany je možná nepříjemné zveřejňovat, s kým se kdo setkal a kdo komu co slíbil.
Řeknu to hodně nadneseně. Když se v roce 1918 přecházelo z monarchie na republiku, pro spoustu lidí to bylo něco neskutečného. Když se v roce 1989 přecházelo z diktatury na demokracii, bylo to pro mnoho lidí zase úplně něco jiného. Když chceme teď z demokracie 90. let, založené na zákulisních tahanicích, přejít na transparentní demokracii, spousta lidí neví, jak se k tomu postavit. Troufám si tvrdit, že do budoucna je transparentní politika jediná možná. Volič by měl vědět, že politika je čistá a čitelná. A neznamená to, že většina lidí nemůže být pro stavbu lávky, nebo nemůže chtít bazén jinde. Nemělo by to ale doprovázet zákulisní přetahování. Pro některé je to možná hra, bez které si to neumí ani představit. Transparentní politika totiž drží pod krkem i samotné politiky a to je možná to, čeho se někdo bojí. Když jsme v kampani rozdávali lidem Pirátské listy, jejichž distribuci jsem měl na starost, prošel jsem všechny kouty a ulice Písku. Měli jsme 25 tisíc výtisků a všechny jsme s kolegy rozdali. Zastavovaly nás desítky lidí, kteří se ptali na naše vize. Myslím si, že naše kontaktní kampaň zvyšuje kompetentnost Pirátů, protože jsme se s lidmi bavili, co je trápí. Takže například víme, že na Americe lidi trápí doprava a úzké cesty. Zapsali jsme si spoustu názorů, se kterými chceme pracovat. Jedním z plánů je pokusit se rozšířit počet osadních výborů. Teď zkoumáme, jestli je to v rámci legislativy možné. Mohl by tak vzniknout například osadní výbor pro Pražské předměstí, kde byli zastoupení lidé z Portyče, Čechovy ulice a okolí, aby byli slyšet. Vadí mi také, že se má rušit výbor pro investice a rozvoj. Paní starostka bude mít tuto agendu pod sebou, nebudou z ní žádné výstupy a až finanční výbor se dozví, co všechno se má schválit. To samé se týká kanceláře Smart Písek. Proč tu vůbec tento koncept vyhořel? Protože se nevědělo, jaké projekty dělá. My navrhujeme zřídit nový výbor pro IT a Smart, pro který jsme se inspirovali v Brně. Byli by v něm zastoupeni na třetiny všichni vedoucí odborů městského úřadu, protože Smart není jen IT, ale znamená to chytrá řešení například i v oblasti dopravy a životního prostředí. Ve výboru by byly i zástupci politických stran a také firmy, které se technologiemi a chytrými řešeními v Písku zabývají. Hlavní výhodou je, že výbor po každém svém jednání zveřejní transparentní zápis a zastupitelé i obyvatelé vědí, na čem výbory dlouhodobě pracují. Navrhujeme také, aby se Písek přihlásil do platformy Otevřená města, aby si každý občan mohl rozkliknout, co se chystá.

Jaký je váš názor na nový plavecký bazén, který může ovlivnit investice města na několik let?
V rámci našich programových priorit jsme se vyjádřili, že bazén je třeba rychle řešit. Lidi to téma už nebaví a možná i právě to je od politiky odrazuje. Proto jsme absolvovali schůzku s pPetrou Trambovou. Současné projektování bazénu pod Lesnickou školou stálo již přes deset milionů korun. Dalo by se znovu projektovat v kasárnách, ale trvalo by to dva až tři roky. Nejsem architekt, ale z finančního hlediska nevidím reálně, že by měly ceny ve stavebnictví klesat. Zadruhé – do stávajícího bazénu se investuje několik milionů ročně, aby se udržel v provozu. Další fakt je, že výsledek referenda neumožňuje rekonstruovat bazén na stávajícím místě, protože to znamená fakticky postavit nový, vzhledem k jeho špatnému technickému stavu. Dalším bodem je dotazník, který tehdy řekl, že si lidé přejí bazén v kasárnách, ale za úplně jiných cen, než které platí dnes. Já si dnes nedovedu představit bazén v kasárnách za méně, než 400 milionů. Do toho vstupuje neukončené řízení před soudem ohledně sporu o severní část kasáren. Proto jsme v rámci našeho trojbloku byli ochotni debatovat o podpoře stavby bazénu pod Lesnickou školou. Je to výsledek několika hodin diskuzí a o podpoře či zamítnutí výstavby bazénu povedeme ještě jednání, nic není uzavřené. Jednou z hlavních podmínek případné podpory bylo uspořádání veřejné debaty ze strany paní Trambové, aby obyvatelům detailně vysvětlila všechny tři možnosti. Protože jsme Piráti, předpokládám i video záznam z této debaty, aby si ji mohli pustit všichni obyvatelé a udělat si na argumenty paní Trambové i tuto stavbu svůj názor. To je podle nás styl otevřené radnice.

Starostka Eva Vanžurová přizvala všechny strany k debatě o rozpočtu. Podpoříte ho, nebo máte výhrady?
Sejdeme se nad ním i jako celý trojblok. Od paní starostky přišla informace, že půjde o prvotní nástřel rozpočtu. Čekám, jak nám bude představený. Rozpočet počítá skoro s jednou miliardou příjmů a s jednou miliardou výdajů. Je to meziročně skokový nárůst příjmů a výdajů asi o 100 milionů. Je to způsobené dotacemi, které se vrací zpět. Jestli rozpočet podpoříme, bude otázka další debaty. Budeme do něj chtít určitě promítnout i naše vlastní požadavky.